Kočičí historky z whisky palíren

Sklady obilí a sladovací komory palíren byly vždy rájem pro myši, a tak jaký div, že většina palíren zaměstnávala kočku či několik koček, aby držely populaci hlodavců zkrátka.


Towser, dlouhosrstá želvovinová kočka z palírny Glenturret, se díky svým1towser_cat.jpg schopnostem dostala až do Guinessovy knihy rekordů a před návštěvnickým centrem palírny jí dokonce postavili bronzový pomník s nápisem: Towser, 21. duben 1963  – 30. březen 1987

Proslulá kočka, která žila v palírně Glenturret téměř 24 let, a za svůj život chytila 28 899 myší. Světový rekordman v lovu myší dle Guinessovy knihy rekordů.

2barley_cat2.jpgVe skutečnosti nikdo nezaznamenal každou jednotlivou myš, kterou Towser hrdě svým majitelům za celý svůj dlouhý život přinesla, nicméně byla pozorována dost dlouho a celkový počet ulovených hlodavců byl vypočten na základě tohoto pozorování. Přestože je to tedy udané číslo jen přibližné, jedná se o úctyhodný výsledek (více než tři myši denně).

Towseřina vnučka a následnice Amber lovecké geny nezdědila, protože za celý život neulovila jedinou myš. Proto po její smrti v r. 2004 vyhlásila palírna ve spolupráci s organizací Cats Protection konkurz na nástupkyni. Vedle loveckých schopností byl kladen velký důraz na přátelskou povahu vůči lidem, protože Glenturret patří mezi nejnavštěvovanější skotské palírny (cca 120 tisíc návštěvníků ročně). Vítězem konkurzu se stal rezavobílý kocour Dylan. (Podle webu www.purr-n-fur.org.uk/famous/towser.html si zaměstnanci palírny nakonec nedokázali vybrat mezi finalisty, a tak se palírna stala domovem pro dvě kočky – vedle již zmíněného Dylana přibyla ještě černobílá Brooke.)

3barley_cat.jpgDalší proslulou palírnickou kočkou byl rezavý kocour Barley z palírny Highland Park. (Jeho jméno znamená Ječmen; jeho předchůdci se jmenovali Peat = Rašelina a Malt = Slad). Barley v noci lovil myši a přes den obvykle odpočíval na horní desce pokladny v obchodě palírny, kde byl často návštěvníky na první pohled považován za plyšovou hračku. Svou chrabrost Barley prokazoval nejen při lovu myší. Na rozdíl od přátelství k lidem nesnášel psy a jednou se stalo, že pes manažera palírny před ním musel být zachráněn a odnesen do bezpečí. Po jeho smrti v r. 2006 se palírna Highland Park rozhodla přerušit více než dvěstěletou tradici a další kočku již nezaměstnávat.

4black-and-white-cat.jpgPalírna Strathisla získala svého maskota a chytače myší dokonce ze zámoří. V červenci 1993 dorazila do palírny černobílá kočička s nákladem sudů od bourbonu z Kentucky. Po čtyřtýdenní cestě byla zesláblá hladem a přiopilá zbytky bourbonu, ale vzpamatovala se a po nezbytné karanténě byla adoptována zaměstnanci palírny a pojmenována Dizzy (= omámená, motající se).


MEOW !

--
Vytvořil Michal Strelec a dodává také vývoj informačních systémů.